Evenimente‎ > ‎

postat 28 feb. 2011, 11:09 de Webmaster SSUP
Şcoala postdoctorală a Facultăţii de Litere, Universitatea din Bucureşti vă invită la conferinţa conf.dr. Alexandru Ofrim, pe tema Lectura cu voce tare si lectura silentioasa in Antichitate. Dezbateri si controverse.
Conferinţa are loc luni, 4 aprilie, de la ora 16.00, la Catedra de Literatură română a Facultăţii de Litere (str. Edgar Quinet, nr. 5-7, pe partea stângă, la etajul I).
Alexandru Ofrim a absolvit Facultatea de Istorie a Universitatii din Bucuresti si este conferentiar universitar doctor la Facultatea de Litere, Universitatea din Bucuresti, unde preda cursuri de istoria mentalitatilor, antropologie culturala si antropologia comunicarii. A publicat volumele Cheia si Psaltirea. Imaginarul cartii in cultura traditionala romaneasca (Editura Paralela 45, 2001) si Strazi vechi din Bucurestiul de azi (Editura Humanitas, 4 editii, 2007-2011). Colaboreaza la Dilema Veche si Dilemateca.