Evenimente‎ > ‎

Profesorul Leonardo Morlino, Doctor Honoris Causa al Universităţii din Bucureşti

postat 4 dec. 2010, 04:20 de Webmaster SSUP   [ actualizat la 6 dec. 2010, 05:25 ]
Profesor de Ştiinţa Politică la Institutul Italian de Ştiinţe Umane din Florenţa şi director al programului doctoral în ştiinţa politică, Leonardo Morlino este, începând cu anul 2009, preşedintele al Asociaţiei Internaţionale de Ştiinţă Politică (IPSA).

Autor a numeroase lucrări dedicate studiului democraţiei, Leonardo Morlino este figura centrală a cercetării internaţionale în domeniul investigării şi evaluării calităţii democraţiei ca regim politic şi ca formă de societate.

Dincolo de publicaţiile academice care l-au consacrat, activitatea profesorului Leonardo Morlino a fost recunoscută şi recompensată prin numeroasele premii şi invitaţii primite din partea unor prestigioase instituţii europene şi nord-americane precum Oxford University (Nuttfield College), Yale University sau IEP de Paris.
La rândul ei, Universitatea din Bucureşti înţelege să onoreze această remarcabilă personalitate a cercetării internaţionale în domeniul ştiinţelor politice.

Invitându-l în cadrul programului de studii avansate în ştiinţe socio-umane şi politice, Universitatea din Bucureşti va conferi profesorului Leonardo Morlino titlul de Doctor Honoris Causa.
Ceremonia de decernare a titlului va avea loc luni, 13 decembrie 2010, ora 13.00, la sediul Institutului de Cercetări Politice al Universităţii din Bucureşti din strada Spiru Haret nr. 8, în prezenţa Domnului Profesor Dr. Ioan Pânzaru, Rectorul Universităţii din Bucureşti, a Prof. Dr. Daniel Barbu, Directorul Şcolii Doctorale în Ştiinţa Politică şi a Prof. Dr. Jean-Michel De Waele, decan al Facultăţii de Ştiinţe Politice a Universităţii Libere din Bruxelles.

Ceremonia va fi precedată de o masă rotundă intitulată The State of Democracy in Europe/L'état de la démocratie en Europe ai cărei principali lectori vor fi profesorii Leonardo Morlino, Jean-Michel De Waele şi Daniel Barbu. Masa rotundă va avea loc la sediul Institutului de Cercetări Politice al Universităţii din Bucureşti, între orele 10.00 şi 12.00.