Evenimente‎ > ‎

Sesiunea de comunicări ISTORIE/FICȚIUNE

postat 18 mar. 2011, 09:05 de Webmaster SSUP   [ actualizat la 27 mar. 2011, 09:46 ]
În cadrul programului “Ştiinţe socio-umane şi politice aplicative”, POSDRU ID 62259, Facultatea de Litere, Facultatea de Limbi şi Literaturi străine şi Facultatea de istorie din cadrul Universităţii din Bucureşti vă invită la sesiunea de comunicari cu tema ISTORIE/FICŢIUNE

Vor susţine comunicări:

• Ionut Epurescu-Pascovici (Facultatea de Istorie): "Ficţiuni istorice, ficţiuni istoriografice"
  • Bogdan Ştefănescu (Facultatea de Limbi şi literaturi străine) "Discurs şi reprezentare la Hayden White. Argument pentru un import metodologic în studiile postcomuniste"
  • Catrinel Popa (Facultatea de Litere): "Jocul cu trecutul sau cine se teme de papagalul lui Flaubert?"

Conferinţa are loc luni, 21 martie, de la ora 14.00, la Catedra de Literatură română a Facultăţii de Litere (str. Edgar Quinet, nr. 5-7, pe partea stângă, la etajul I).